O wsi

Wędrynia to wieś położona w północno-wschodniej części Opolszczyzny.
     Ruch turystyczny w niej jest znikomy, ale to nie znaczy, że nie można nic zrobić aby to zmienić. Może się tu rozwijać wiele form i rodzajów turystyki: [zdrowotna, wiejska,(agroturystyka), kwalifikowana, edukacyjna] albowiem jest to wioska, gdzie są stworzone do tego warunki, jednak nikt wcześniej niestety się tym nie zainteresował. Miejscowość Wędrynia była już znana w 1305r.Należała do pana Lubowskiego.W 1819r.majątek Wędrynia należała do barona von Reiswitza.
     Ozdobą miejscowości jest zamek z 1860r. Zbudowany między dwoma stawami i wielowiekowymi dębami. Zamek ten należał do rodziny Reiswitz, którzy pochowani są w przyległym parku. W obecnym czasie pałac ten jest niewykorzystywany, ale byłby wspaniałym ośrodkiem turystycznym lub ośrodkiem rehabilitacyjnym dla dzieci. Obok pałacu znajdują się niewykorzystane obory i stajnie, w których mogłyby się znaleźć konie. Niepełnosprawne dzieci mogłyby korzystać z hippoterapi, a zwykli miłośnicy koni ze szkółki jeździeckiej. Tym bardziej, że okoliczny park i pobliskie tereny pozwoliłyby na takie atrakcje. Jeden ze stawów można zarybić co pozwoliłoby na ściągnięcie turystów, a przede wszystkim zamiłowanych wędkarzy. Drugi ze stawów można było by oczyścić, a po zakupie rowerków wodnych, kajaków, parasoli, czy leżaków, które znajdowałyby się w wypożyczalni można by stworzyć świetną atrakcję na czas letni. Podczas zimy zaś gdy na stawie pojawiłaby się tafla lodu wypożyczalnia oferowałaby łyżwy.
     Mozaika lasów i łąk w Wędryni powoduje, że teren ten może być bardzo atrakcyjny dla grzybiarzy , bowiem występuje tu wielkie bogactwo grzybów, a także runo leśne(jagody i borówki).Obszary leśne mogą być idealnym miejscem dla szukających wypoczynku w ciszy i spokoju.
     Na końcu wsi znajduje się stara bażantarnia. Jest to kawałek ogrodzonego i zalesionego terenu, w którym kiedyś hodowano piękne bażanty. Teraz jest niezagospodarowane jednak pozostałe budynki i zagrody nadal istnieją. Gdyby ktoś zajął się hodowlą bażantów wtedy każdy z chęcią zatrzymałby się na chwilkę, by cieszyć się widokiem tak pięknych i rzadkich ptaków tym bardziej , że miejsce to leży przy głównej trasie. Obok można by stworzyć lokal gastronomiczny serwujący specjały śląskiej kuchni.
     Na terenie naszej gminy wyróżniamy obszarowe i indywidualne formy ochrony przyrody. Rezerwat przyrody „Smolnik” należy do grupy rezerwatów krajobrazowych. Znajduje się on w miejscowości Szumirad (ok.4 km.od Wędryni) utworzony został w 1958r.Na zagospodarowanie czeka duży lecz obecnie nieczynny obiekt wypoczynkowo-rekreacyjny na 160 miejsc w otoczeniu naturalnej przyrody rezerwatu. Jest to ośrodek z zapleczem gastronomicznym, boiskiem sportowym, salą gimnastyczną więc przy odrobinie dobrych chęci można by zorganizować dzieciom z zanieczyszczonych miast zielone szkoły. Podczas nauki mogliby oddychać świeżym nieskażonym powietrzem.
W głębi lasu znajduje się osada Rycek. Jest tam kilka zamieszkałych domków, a pośród nich znajduje się karczma myśliwska. Już teraz zjeżdżają się tam turyści , a w szczególności myśliwi, którzy po trudach polowań znajdują tam zaciszne miejsce do odpoczynku. Niedaleko jest także źródełko, które znane jest z cudownych uzdrowień. Jednak gdyby zająć się bardziej informacją turystyczną dotyczącą tych miejscowości tym bardziej, że są to miejsca ciekawej roślinności, miejsc żerowania zwierzyny łownej,  siedliska bobrów, a także miejsca gniazdowania ptaków ochronnych m.in. łabędzi i żurawi, można by założyć wspaniałe ośrodki agroturystyczne .Świadczy o tym to, iż mieszkańcami tych wiosek są ludzie posiadające niewielkie gospodarstwa rolne. Można dostać u nich mleko prosto od krowy lub dla uczulonych-od kozy, a z przydomowych ogródków świeże warzywa i owoce.
     W naszej gminie znajduje się także wiele zabytków architektury sakralnej, które można podziwiać poruszając się specjalnie oznakowanym „Szlakiem drewnianych kościółków” Śląska Opolskiego.       

(zdjęcia w galerii)